Hayat40tansonra @Hayat40tansonra_321

Doğu Ekspresi Nedir?

Merhaba Arkadaşlar, 16-19 Aralık 2021 tarihleri arasında katıldığım Doğu Ekspresi Turu (Doğu Anadolu Gezisi)'nu kazasız, belasız tamamlayarak eve dönmüş bulunmaktayım.

Bu yazıda sizlere olabildiğince kısa ve anlaşılır bir şekilde Doğu Ekspresi'nin ne olduğunu, anlatmak istiyorum. Bu konu, eğer benim gibi yarım yamalak bilgiyle yola çıkacaksanız önemli:) Çünkü ne olduğunu bilip, ona göre tercih yaparsanız bambaşka bir gezi yapabilirsiniz:) 

Doğu Ekspresi dediğimiz aslına bakarsanız Ankara-Kars-Ankara arasında ve her gün işleyen bir ana hat tren seferi. Bu tren pulman, örtülü kuşet ve yemekli vagonlardan oluşuyor. Bunlar nedir derseniz; Pulman, her vagonda 2 yan yana ve 1 tekli koltuklu vagon anlamına geliyor. 2+1 otobüsler gibi.
an image of...
Örtülü Kuşetli ise; her vagondaki 10 kompartıman ve kompartımanlarda 4 kişinin yolculuk yapabileceği bir alan anlamına geliyor. Ayrıca her kompartımandaki koltuklar yatak haline gelebiliyor. Çarşaf, pike ve yastıklar sizin için TCDD tarafından hazırlanıp, veriliyor. Bunlara ilave 14 masalı ve 47-52 kişi kapasiteli bir tane de yemekli vagon var. Doğu Ekspresi treni yolculuk süresince 10 ana durakta duruyor ve her istasyonda en fazla 5 dakikalık indi-bindi molası veriliyor.

Yolculuk yaklaşık 26 saat sürüyor. İneceğiniz istasyona göre ücret ise farklılık gösteriyor. Ancak en uzun mesafe için, yani Ankara-Kars ücreti, kişi başı 68 TL.

Tabi bu güzergah, gezi yazarları tarafından, trenle seyahat edilecek dünyanın en iyi 4 rotasından biri olarak seçilince, trene olan ilgi inanılmaz seviyede artıyor. Ve zamanla yer bulmak imkansız bir hale gelmeye başlıyor:) Hal böyle olunca TCDD çözüm olarak Turistik Doğu Ekspresi adı altında ikinci bir tren seferi yapmaya başlıyor.
peace, yeşil, sakin, yaprak, doğa, green, nature
Gelelim turistik ile diğer Klasik Doğu Ekspresi'nin farklarına; Klasik sefer her gün yapılırken, turistik olan 16 Aralık'tan itibaren, Ankara'dan Çarşamba ve Cuma günleri saat 15.55'te, Kars'tan ise Cuma ve Pazar günleri 22.20'de kalkacak şekilde sefer yapıyor.

En önemli farkı ise; Turistik Doğu Ekspresi'nde vagonlar klasikten farklı. Turistik Doğu Ekspresi'nde 2 hizmet, 1 yemekli ve 6 adet yataklı vagon var. Yataklı vagonlar iki kişilik ve içerisinde masa, lavabo ve buzdolabı var. Yani tamamen size özel:) Diğerinde hatırlarsanız 2+1 pulman ve 4 kişilik örtülü kuşet vagonları vardı.

Diğer önemli fark ise durak sayıları ve bu duraklarda bekleme zamanı. Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Kars yönüne giderken Erzincan'da 2 saat 20 dakika, İliç (Erzincan İlçesi) ve Erzurum'da ise 3 'er saatlik molalar veriyor. Kars-Ankara yönünde ise; Divriği'de (Sivas ilçesi) 2.5 saat, Bostankaya'da (Sivas ilçesi) ise 3,5 saat mola veriyor. Turistik Doğu Ekspresi yolculuğu ise yaklaşık 32 saat sürüyor. Tabi burada ki ücretler klasik sefere göre çok daha farklı:) 2 kişilik yataklı vagonda tek başınıza yolculuk yapmak isterseniz 1300 TL., iki kişi yolculuk yaparsanız yataklı vagonu 650 TL. ödeyerek kapatabilirsiniz. Tabi popüler olduğu için bilet bulmak biraz zor:)

happy, tech, people, belli, mood, man, sea, sand, love, smile, head, sun, metaverse, blrsz
Gelelim bu isimde düzenlenen turlara:) Seyahat acenteleri reklamlarını yaparken iki farklı versiyon kullanıyorlar. Birincisi benim de katıldığım Doğu Ekspresi Turu. İkincisi ise Turistik Doğu Ekspresi Turları adı altında yapılan reklamlar.

Gelin biraz da bunları açalım. Katılım için 3 farklı seçeneğiniz var. 

Birincisi Doğu Ekspresi ismi verilen ve genelde 3 gece, 4 günlük olan turlar. Bu tip turlarda, son gün Kars'tan Erzurum'a kadar Klasik Doğu Ekspres ana hat treni pulmanlarında (2+1), 4-5 saatlik yolculuk yapıyorsunuz. (Ücret 24,5 TL.) Tur; Van'da başlayıp, Iğdır, Kars ve Erzurum şehir gezileri ile sona eriyor. Van genelde misafirler için toplanma noktası oluyor ve Van'a ulaşım uçak/otobüs, diğer şehirler arası ulaşım yine otobüs, Kars-Erzurum arası ise tren ile yapılıyor. Son olarak Erzurum'dan yine uçak/otobüsle eve dönüş yapıyorsunuz. Bu turların fiyatı 1500-2000 TL. arasında değişiyor.

Kars Gezisinden Kareler

Diğer bir tur ise; Turistik Doğu Ekspresi isimli turlar. Bunlar ise Ankara Tren Garında Turistik Doğu Ekspresi Treni'ne binmeniz ile başlıyor. Yaklaşık 32 saatlik yolculuk sonrası Kars'ta iniyorsunuz. Tabi arada az önce yazdığım duraklarda uzun molalar oluyor. Tren yolculuğuna ilave olarak bu turlar kapsamında Kars ve Erzurum İlleri gezilerek, dönüşte uçak kullanıyorsunuz. (Tam tersi rotada olabilir. Kars'a uçak ile gidiş, şehir gezileri ve son olarak Kars-Ankara arası Turistik Doğu Ekspresi ile seyahat) Bu turlar da genelde 3 gece, 4 gün oluyor. Diğerinden farklı olarak bunlarda Van İli ziyareti olmuyor. Tabi Turistik Doğu Ekspresi olduğu için fiyatlar biraz daha fazla. 3 gece, 4 günlük turlar genelde 2700 TL. den başlayıp, 4000 TL. ye kadar çıkıyor:) Bunların benzer konseptinde 2 gece, 3 günlük turlar da var ve onlarda yaklaşık 1500-2000 TL. arası ama şehir gezileri çok kısıtlı.

Bu arada seyahatleriniz için SNA Travel internet sitesini incelemeyi unutmayın. Hem yurtiçi, hemde yurtdışı seyahatler için tercih edebilirsiniz. Link; https://www.snatravel.net/

Son alternatif ise ister klasik, ister turistik doğu ekspresi için kendi imkanlarınız ile bilet bulup yolculuk yapmak. Tabi burada klasik tren yolculuğu seçerseniz, tanımadığınız 3 kişi ile örtülü kuşetli kompartımanda yolculuk yapma, onlarla uyuma durumunuz var:) Yada bilet bulabilirseniz 1300 TL. yi gözden çıkarıp 2 kişilik yataklıyı kapatabilirsiniz. Ama genel sıkıntı en güzel zamanlarda tren bileti bulabilmek, özellikle de Turistik Doğu Ekspresinde..

Umarım düzgün ve anlaşılır bir şekilde anlatabilmişimdir. Ben bunları açıkçası çok detaylı bilmeden tercih yapıp yola çıktım. Daha doğrusu ikinci alternatif turları da incelemiştim ama 30 küsür saatlik tren yolculuğu yapıp, sonrasında 3 gün karda kıyamette gezmeyi pek göze alamadım:) Her ne kadar yolculuğun büyük kısmı uyuyarak, oturarak geçse de benim gözümde biraz büyüdü:)

Keyifli akşamlar, mutlu pazarlar:) Bu arada Doğu Anadolu Gezimin detaylarını okumak isterseniz hayat40tansonra isimli bloguma beklerim:)