Tunahan @tunahandemir

ESARET Mİ? CESARET Mİ?

İnsan ne kadar da aciz bir varlık... Esaret mi Yoksa Cesaret mi her şeye rağmen bu dünyada yaşamak? Ardımızdan geriye belki sadece bir mezar taşı kalacak, belki sadece bir hiç. Bu dünyada hiç varolmamışçasına yok olacağız. Öleceğini bilerek yaşayan tek canlı olmamıza rağmen hayatı bu kadar severek yaşamak da trajikomik doğrusu. Kelebeğin ömrü kısa derler, sahi bizim ömrümüz çok mu uzun?

Ortalama 70-80 yıl yaşayacağımız şu gezegende hayata çok fazla anlam yüklüyoruz. Belki çok daha genç yaşta veda edecegiz hayata. İşte bu yüzden anı yaşamalıyız, şu an nerede ne yapıyorsak odan haz almaya çalışmalıyız. Üzmeye, üzülmeye; kırmaya, kırılmaya değmez. Kim ne der diye düşünmeye de değmez.

Senden bir tane var ve, bir daha gelmeyeceksin bu dünyaya. Hangi dine inanırsa inansın, neye taparsa tapsın hiç kimse ölümü inkar edemez. Doğduk, yaşıyoruz ve bir gün mutlaka öleceğiz. Yaşamak nefes almak değildir. Mutlak son gelmeden önce hayatı dolu dolu yaşayalım. Zamanımızı iyi kullanalım.

Her gün bir saat erken kalkarak 10 yılda 3650 saat kazanabiliriz. Bu da 152 gün demek. Yetişkin bir insan için 7-8 saat uyku rahatlıkla yeter. Günde 10-11 saat uyuyan bir insan 8 saat uyumayı alışkanlık haline getirerek 10 yılda 456 gün kazanç sağlayabilir. Bankada, hastanede, durakta beklemekle boşa geçen ömrümüzü bir şeylerle meşgul olarak geçirmeliyiz.