Büşra @busrakkrblt

Keşfedilmemiş Bir Kale: KilitbahirÇanakkale herkesin bildiği bir gezi ve tatil rotası. Bu şehir, gerek doğal güzellikleri olsun gerek tarihi yapıları olsun insanları kendine çeken bir şehir. Ancak bu şehrin içerisinde bulunan bir yapı var ki ya ismi bilinmez ya da ismi bilinse de kendisi pek gezilip görülmemiştir. İşte o tarihi yapı, Kilitbahir kalesidir. Tarihte çok önemli bir yere sahip olan bu kale günümüzde ziyaretçiye açık bir durumda gelecek ziyaretçilerini bekliyor.

Kalenin konumu çok güzel bir manzaraya sahip. Karşısı Çanakkale'nin merkezini görürken aradaki deniz manzarası ve civar köylerin görüntüsü çok güzel bir atmosfer oluşturuyor. Kaleye gelirken geçilen yolların manzarasını söylemeye bile gerek yok. Tabi kalenin yukarıdan manzarasını görebilmek için ilk başta bir içeri girmek gerekiyor. Girişte müzekart geçerli bu sayede para ödemeden geçebilirsiniz. Eğer müze kartınız yoksa önceden almanızı tavsiye ederim sadece bu kale için değil Türkiye'nin her yerinde kullanılabiliniyor olduğu için daha müzeleri (müzekart geçerli olanları) ekonomik bir şekilde gezersiniz.

Kalenin içindeki çoğu bölüm ziyaretçilere açık özellikle içerisinde küçük küçük müzeler var. Bu müzeler iç burçların içerisinde bulunuyor. Gezerken eski zamanlara gidiyor gibi oluyorsunuz bu sayede. Yukarı çıkmak için olan merdivenler dik ve yüksek. Yaşlıların çıkabileceği gibi değil bunu söylemekte fayda var. Ancak diğer yerlerini gezmek kolay. Şöyle güzel bir şey var ki, çıkamayacak ya da yürüyemeyecek halde olanlar için girişte kaleyi 3D bir şekilde görebileceğiniz görüntü sisteminin yer aldığı bir kısım bulunmakta. Merdivenlerden yukarı çıktığınızdaki manzara müthiş. Fotoğraf çekilmek ya da çekmek için mükemmel bir atmosferi var.an image of...an image of...