Özgür Çağdaş @Ozgur_Cagdas_2

Pasif Atak - Uzun Metraj Film Senaryosu

NOT: 103 sayfalık bu senaryonun ilk 12 sayfasını okumak isterseniz, direk bir sonraki sayfaya geçebilirsiniz.


Bu sayfada kısaca yazım sürecinden bahsetmek istiyorum.


Bu senaryoyu yazmadan önce, "Modern Barbarlar" isimli uzun metraj senaryom ile Kültür Bakanlığı'ndan "Uzun Metraj Senaryo Yazım Desteği" almıştım.


O zamanlar hala öğrenciydim ve görüştüğüm yapımcıların hiç biri tanınmayan bir öğrencinin senaryosunu filme çekmeyle ilgilenmiyordu.


Çoğunun argümanı: "Drama kurallarına uymuyor" demeleriydi. Bense daha post modern bir şey yapmaya çalışmıştım o senaryomda.


Bazı yapımcılar senaryomu değiştirirsem ilgilenebileceğini söylüyordu.


Ben oldukça memnundum senaryomdan ve değiştirmek istemiyordum. Fakat hazır yapımcılarla network oluşturmuşken, onlara başka senaryo yazabilirim dedim. Daha ana akım, daha geniş kitlelere hitap edebilecek bir hikaye.


Aynı anda hem şablonlara uygun hem de daha önce anlatılmamış hem de yazmaktan keyif alacağım bir hikaye arayışına girdim.


O zamanlar Hisarüstü'nde oturuyordum. Günlük yürüyüşler yapardım Hisarüstü'nden Levent'e gidip dönerdim. (ya da emirgana inerdim) O yürüyüşlerin birinde bu hikayeyi kurdum.


Eve geldim. Aklımdakileri bir A4 kağıdına not aldım. Uyudum.


Sabah uyanınca masaya oturdum ve 20 saat içinde 103 sayfalık Pasif Atak uzun metraj film senaryoyu bitirdim. Hiç uyumadan 1 günde yazdım.


Daha önce hiç o kadar hızlı yoğun bir şekilde bu uzunlukta bir senaryo yazmamıştım.


Ardından tekrar görüştüğüm yapımcılar için bu senaryo kartvizit gibi oldu. "Ya güzel yazıyorsun da bizim başka bir projemiz var, esas onu yazabilir misin?" diyen yapımcılar oluştu bir anda çevremde. Bir çok yerden iş teklifi gelmeye başladı.


Bu senaryo ve diğer 2 senaryomla beraber Berlin Film Festivali, Talent Campus'e seçildim.


Ardından daha öğrenciyken KanalD'de yayınlanan bir dizide senaristlik yapma şansı edindim. toplam 40 bölüm yayınlanan dizinin 6 bölümünü ben yazdım. (saçma ötesi bir diziydi o ayrı : )

Ama malesef bu senaryom hiç bir zaman filme çekilmedi. Genç yazarların kaderidir genelde, bir film yazarlar ve çöp olur. Bende de aynısı oldu. Bu senaryo yıllardır harddiskimde boş boş durmaktan öteye gidemedi.


O zamanlar bir Fullsepp yoktu, senaryomu koyup hem okuyucuyla buluşup hem de gelir elde edebileceğim : )


(Fullsepp'i kurma motivasyonlarımın temelinde bu tip düş kırıklıkları olması. Biliyorum benim gibi pek çok yazar aynı zorlukları çekiyor)


Senaryonun PDF'indeki ilk 12 sayfasını demo amaçlı koyuyorum. İlerleyen sayfalardan okuyabilirsiniz.


İlgilenirseniz, ebook olarak satın da alabilirsiniz.


Yıllar sonra da olsa hikayemin okuyucu buluyor olması sevindirici : )