Erhan @Erhan_2238

Çok Az Kişinin Bildiği Dolar Kazanma Yöntemi

Öncelikle herkese merhaba. Bu yazıda şahsi olarak aylık 1000$ ve üzerinde geliri ( Yatırımınıza Bağlı) nasıl elde ettiğimi sizlerle paylaşacağım. Okumak, uygulamak ya da yatırım yapmak tamamen size bağlı. Yazılanların hiç birinin yatırım tavsiyesi olmadığı notunu şimdiden iliştirelim.


Not 1: Bu yazıda anlatılanları ilk duyduğunuzda yabancılık çekebilirsiniz. Ancak her şeyi bir günde anlamayı beklemeyin. Paranızı yönetmek ve gelir elde etmek için kendinize mutlaka zaman tanımalısınız. Zira kısa bir zamanda bahsettiğim platform ile işlem yapmanın, Facebook hesabı kullanmak kadar kolay olduğunu anlayacaksınız.


Not 2: Bu yazı tamamen Dolar ile TL arasındaki oynaklıktan para kazanma üzerinedir. Kripto para, Borsa ya da herhangi bir kumar yöntemi değildir. Dövizin artışını ya da TL'nin düşüşünü fırsata çevirme yazısıdır. Bir nevi arbitrajdır.

Şimdi büyük bir dikkatle yazılanların tamamını okuyunuz;


Bireysel olarak Türk borsalarında hisse senedi alım - satımı yapan birisiydim. Son 6 ay piyasaların düşmesi ve ettiğim zarardan dolayı tamamen bu piyasalardan uzak durmayı tercih ettim. Tabi aynı zamanda kripto paralar ile ilgili de bilgi sahibiyim. Ancak bu yatırım araçları ile %90 ya da % 100 para kazanmak mümkün değil. Bunun en büyük nedeni manipülasyona açık olmalarıdır.

 

Peki aylık 1000$+ üzerinde kazandığım ve garanti gelir elde ettiğim yöntem ne? 

Bazı piyasalar arasında farklı döviz kurları arasında 0,25 kuruş, 0,50 kuruş ve 1 TL gibi alım ve satım yönünde farklar mevcut. Bu farklar sadece kısa bir süreliğine ( ortalama 6 saatlik) meydana gelmektedir. Bu oynaklığın ve farkın bulunmasında, mevcut banka pozisyonlarına göre hareket ettiğinizde %95 oranında kazancınızı garantileme fırsatı sunmaktadır. Şimdi yöntemin detaylarına geçelim.


Öncelikle bu yöntem klasik Dolar - TL - USDT alım satımı değildir. Gün içinde yaşanan büyük oynaklığı fırsata çevirip, kazancı garantileme yöntemidir. Bu yöntemi size anlatmadan önce yazıyı sonuna kadar sabırla okumanızı öneriyorum.


Ben bunu biliyorum diyen, ilk kaybeden kişi olacaktır. Çok farklı bir yöntem olduğuna %100 emin olabilirsiniz. Yazı içerisinde yer alan her şeyi adım adım resimli ve videolu bir şekilde anlatacağım. 


Şimdi Arbitraj ile para kazanmak için bilmeniz gereken bir kavramdan bahsedeyim.


Tether ( USDT ) : Dolara endekslenmiş olan stabil dijital para birimidir. Yani 1 Dolar = 1 Tether (USDT) diyebiliriz. Kafanızı karıştıracak bir şey olmaması adına bunu USD - Dolar olarak da kabul edebilirsiniz.


Dijital para borsalarına daha kolay döviz aktarımı yapmak için Tether yani USDT coin üretildi. Üretilen her 1 USDT (Tether) coin için, Amerika'da bankaya karşılığı olarak 1 Dolar teminat yatırılmaktadır. Bu nedenle başlangıç değeri olarak her zaman 1 USDT = 1 Dolar'dır.


Not: Para kazanmanızı sağlayacak olan yöntem 1 USDT'nin ucuz ya da pahalı olması değildir. Sabırla okumaya devam ediniz.


Peki Bize Para Kazandıracak Önemli Olan Kısım Nedir?

1 dolar = 1 Tether (USDT) olduğundan bir önceki paragrafta bahsettim. Ancak bu durum kripto para borsalarında Türk Lirasına karşı değişebiliyor. Yani Bloomberht.com sitesinde 1 Dolar = 14 TL iken, bu borsalarda 1 USDT = 15 TL ya da 1 USDT = 13 TL olabiliyor. Öncelikle bu farkın nedenini sizlere aktarayım.

 

Kripto Para Borsalarında Doların Ucuz Olması: 

Normal bankada 1 Dolar = 14 TL iken, kripto para borsasında 1 USDT = 13 TL olarak görebilirsiniz. Bunun nedeni kripto paralar (Bitcoin, Etherium....) ani yükseldiğinde herkesin elindeki dolar ile koin almasından kaynaklanır. Bir anda dolar fazlalığı oluştuğunda bankalara göre değer düşüşü yaşanır. Tabi bu durum gün içinde ortalama 6 saat, hafta sonu ise 24 saat içinde dengelenir.

 

Kripto Para Borsalarında Doların Pahalı Olması: 

Normal bankada 1 Dolar = 14 TL iken, kripto para borsalarında 1 USDT = 15 TL olabilir. Bunun nedeni kripto paralar bir anda düştüğünde herkes elindekileri satıp, dolara geçmeye başlar. Borsada dolar azaldığında otomatikman değeri artmaya başlar. Bu durum hafta için 6 saatte, hafta sonu ise ortalama 24 saatte banka fiyatları ile dengelenir.

 

Şimdi pek çok kişinin o zaman 13 TL'ye kripto para borsalarından Dolar alıp, 14 TL'ye bankalar üzerinden satalım dediğini duyar gibiyim. Aslında oldukça mantıklı bir önerme. Bunu yapan küçük - büyük yatırımcılar mevcut. Peki ya kripto para borsalarında yüksek olduğu zaman? Bankadan 14 TL'ye USD alıp, USDT olarak 15 TL'den borsalar üzerinde satabilir misiniz?


Cevap Hayır! Ancak bu farktan para kazanmanızı sağlayacak çok mantıklı bir yöntem mevcut. Hatta ilk seçenek yani düşük fiyata USDT aldığınızda daha çok kazanmanızı sağlayacak bir yöntem mevcut. Peki bu yöntem ne?


Hem USDT hem de Türk Lirası ile işlem yapabileceğiniz bir platform bulmalısınız. Üstelik bu platformda Türk Lirası ile USDT arasında kaldıraçlı işlemler yapabilmeniz mümkün olmalıdır. Bunu sağlayan en güvenilir ( Binance'in Ortağı) tek borsa şimdilik FTX platformudur. 25 Milyar Dolar piyasa değeri olan bu borsa sadece al-sat üzerinden gelen komisyonlar ile gelir eder. Yani tüm işlemlerden bağımsızdır.


Not 1: Kaldıraçlı işlemler konusuna değinelim. Size bahsetmiş olduğum fark her zaman 1 TL olmaz. Bazen 0,50 TL ya da 0,25 TL olabilir. Düşük bir sermaye ile yüksek kazanç elde etmek için kaldıraçlı işlem yapmanız gerekebilir. Bu tamamen sizin tercihinize bağlıdır. Oynaklık kripto para birimlerine göre az olduğu için ben rahatlıkla paramın 5 katı ya da 10 katı ile işlem yapmayı tercih ediyorum.


Not 2: Ben kaldıraçlı işlemleri bilmiyorum diyorsanız endişelenmeyin. Size çok basit bir şekilde Kaldıraçlı İşlemler Nasıl Yapılır? başlıklı yazıda her şeyi anlattım. Hem yazıyı okuyup, hem de Youtube üzerinden video izleyerek 5 dakika içinde gerekli bilgiyi edinebilirsiniz.


Not 3: Dolar ve TL'nin yükselip düşmesiyle bankalar üzerinden kaldıraçlı işlemler yaparak para kazanabilirsiniz. Ancak burada amaç borsalar arasındaki fiyat farklılıklarından para kazanmak, yani düşmesinden ya da çıkmasından değil. Bu aradaki fark 6 saat içinde kapanacağı için kazanma şansınız %95'lere çıkmaktadır. Bu nedenle bankalar üzerinden yapacağınız işlemden farklıdır.


Kaldıraçlı İşlem : Mevcut paranızın 20 katına kadar işlem yapılmanızı sağlar. Örneğin; 100 TL paranız var ise, bu parayı 20 katı şeklinde kullanabilirsiniz. Yani 2000 TL ile alım satım yapabilirsiniz. Tabi bu durumda kaybetme riskiniz de 20 kat artacaktır. Tüm bunlar nasıl olacak, bu işin yabancısıyım diyorsanız mutlaka Kaldıraçlı İşlemler Nasıl Yapılır? yazısını okuyunuz.


Aşırı Oynaklık: 1 USDT = Kaç TL olduğu ile ilgili gün içerisinde FTX borsasında aşırı oynaklık olur. Bu oynaklık her zaman bizim avantajımızadır. Gün içerisinde bir çok kez düşükten alıp yüksekten satmak gibi fırsatlar elde etmiş oluruz. Örnek olarak aşağıdaki grafiğe göz atın. Sadece 18 saat içinde 1 Doların 16 TL'ye çıkıp, tekrar 14 TL'ye düştüğünü görebilirsiniz. Gün içinde bu tarz fırsatlar ile bir çok kez karşılaşacaksınız.


Pasta, #magnolya, Magnolia, Tatli


Önemli Bir Konu: FTX Borsası ne kadar güvenli? Herhangi bir sıkıntı yaşanır mı?


Cevap: 25 Milyar Dolarlık işlem hacmi ile dünyanın en çok kullanılan 3. kripto para borsası olduğunu söylemekle mükellefim. Yaklaşık 2 yıldır 5000$ üstü bir mevduat ile herhangi bir sorun yaşamadan işlem yapmış bulunmaktayım. Hacmi bu kadar yüksek olan bir borsada herhangi bir sorun yaşayacağımı da düşünmüyorum. Ayrıca 108 Milyar dolarlık işlem hacmine sahip olan Binance'in de ortak olması güvenmem için yeterlidir. Ayrıca Türkiye'de ki tüm bankaların toplam değeri 25 Milyar Doların altındadır:/


Şimdi FTX ile Dolar ve Türk Lirası arasında yaşanan fark ile nasıl para kazanabileceğimizin detaylarına inelim. Herkes anlasın diye en inceliklerine kadar iniyorum.


1. FTX Borsasına Üye Olun

FTX Borsasına gittiğinizde, karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. 2 kere e-posta adresini girip, altına da ünlem, sayı, tire gibi özel karakter içeren bir şifre girip, 'Kayıt Ol' butonuna tıkladığınızda üyeliğiniz gerçekleştirilecektir.


Gökyüzü, Rainbow, GökkuşağıNot: Bu aşamada sorun yaşıyorsanız, büyük ihtimalle şifrenizin güvenliği yeterli değildir. Bunun için büyük harf/küçük harf, rakam ve işaret kullanınız.


2- Kimlik Bilgilerinizi Giriniz

Kayıt olduktan sonra karşınıza size ait olan bilgileri girmeniz için bir ekran çıkacaktır. Bu bilgileri girmek ve kimliğinizi doğrulamanız zorunludur. Güvenli bir borsada işlem yapmak istiyorsanız, bu bilgiler şart. Yasadışı işlemlerin önüne geçmek ve devletler ile sorun yaşamamak adına borsalar tarafından atılmış bir adımdır.


an image of...İleride bir sorun yaşamamak adına, sizden istenilen tüm bilgileri doğru bir şekilde giriniz. Bilgi girişi sonrasında gönder tuşuna bastığınızda sizden kimlik doğrulaması yapmanızı isteyecektir. Kimlik doğrulaması için kimlik fotoğrafını göndermeniz istenebilir. Türkiye'de yasal bir temsilciliği bulunan FTX borsası için bu durum endişelendirici değildir. Tüm istenen hesap doğrulama adımını tamamladıktan sonra borsa üzerinde istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.


3- FTX Para Yatırma Aşaması

Bu platforma para yatırmanızın çok uygun bir yöntemi mevcut.


Bu yöntemi de tüm detayları ile resimli ve videolu bir şekilde sizlere anlattım. USDT ve TL arasında yaşanan oynaklık ile para kazanmak için paranızın borsa üzerinde para yüklemelisiniz. Minimum 10 Dolar ile işlem yapmanız mümkün. Komisyon oranı yok denecek kadar azdır.


Not:  FTX platformuna yabancı olduğunuzu biliyorum. Emin olun bu platformu kullanmak Facebook'u kullanmaktan daha kolay. İnternette bunun üzerine yüzlerce kaynak bulabilirsiniz. Ancak 30 dakikalık bir kurcalama sonunda tüm sorularınızın cevabını kendiniz bulabilirsiniz.


4- Şimdi Para Kazanma Sürecine Geçebiliriz.


a)  Arama kısmına TRYB yazıp, TRYB - PERP yazan işlem çiftine tıklayın. PERP herhangi bir para biriminin kaldıraçlı olarak işlem yapılabileceği anlamına gelir. Bu kısma hiç takılmayabilirsiniz de. Sonuçta tüm işlemleri sadece bu sayfa üzerinden yapacaksınız.


an image of...

Yukarıdaki ekran daha önce işlem yapmadıysanız, size yabancı gelebilir. Ancak hiç endişelenmeyin. Sadece 3 bölümü kullanarak işlem yapacaksınız. Tüm detayları da çektiğim video ile ya da burada yazarak sizlere aktaracağım.


b) ÇOK ÖNEMLİ BİR NOT: Yukarıdaki resim TRY - USDT arasındaki kuru göstermektedir. Ancak 1 Dolar = 14 - 15 TL yazmak yerine 0,067 - 0,07000 gibi rakamlar yazmakta. Bunlar nedir?

FTX borsasında 1 Doların kaç TL olduğuna göre değil, 1 TL'nin kaç dolar olduğunu yazar. Sizde buna göre işlem yaparsınız. Şimdi bunu örnekle açıklayayım.


1 Dolar = 14 TL diyelim. Bu durumda yani aynı zamanda;

1 TL = 0,07142 dolardır. Bu rakamı 1 $ / 14 TL = 0,07142 $ işlemini yaparak bulduk. 1'i, 14'e böldük.

 

Şimdi bu örnekleri biraz arttıralım daha iyi anlaşılması adına;

1 $ = 15 TL olursa ; 1/15 = 0,0666

1 $ = 18 TL olursa; 1/18 = 0,05555

1 $ = 12 TL olursa; 1/12 =  0,08333


Şimdi Bu Örnekleri Bir de Tersten Yapalım

Örneğin; 1 TL = 0,06478 Dolar olmuş olsun. Bu durumda 1 Dolar Kaç TL'dir?

1 TL = 0,06478 olursa; 1/ 0,06478 = 15,43 TL

1 TL = 0,07547 olursa; 1/0,07547 = 13,25 TL

1 TL = 0,0524 olursa; 1/0,0524 = 19,08 TL


Yukarıda anlattığım örnekler ile ve siz de işlem yaptıkça bu mantık zamanla aklınıza oturacaktır. Yani 0,0'dan sonra sayı düşünce dolar değer kazanıyor; 0,0'dan sonraki sayı artınca dolar düşüyor olarak algılamaya başlayacaksınız.


c) ÇOK ÖNEMLİ NOT 2: Tüm bu işlemleri farklı bir kripto para borsasından 1 USDT = 14 ya da 1 USDT = 15 TL gözükecek şekilde de yapabilirim. Tüm bu zahmete katlanmak neden diye diyebilirsiniz. Şimdi tüm makalenin can alıcı noktasına gelelim.


TL yerine kripto para borsalarında ya da bankalarda TRY ifadesi kullanılır. Ancak burada dikkat ettiyseniz TRYB yazıyor.


Yazının en başında nasıl 1 USD = 1 USDT ( Tether ) dediysek, bizim para birimimiz için de oluşturulmuş olan sabit bir dijital para birimi var. 


1 TRY = 1 TRYB ( Bilira Coin), Her 1 TRYB için 1 TL teminat yatırılarak üretilen bir coin. Eeeeee şimdi peki?

1 USDT ( Tether ) ile ilgili oynaklıktan bahsettim size. Yani her zaman bankada gösterilen TL-USD kuru ile aynı olmadığından. FTX borsasında USDT ile TRYB yani Türk Lirasına ve Dolara endekslenmiş koinler ile işlem yapmanız sağlanıyor.


Bu durum hem daha çok oynaklık yaşanıp daha çok kazanç sağlama fırsatı sunarken, hem de Türk Lirası ile Dolar arasındaki bu oynaklık üzerinden kaldıraçlı işlem yapma fırsatı sunuyor. Şimdi bunu bir örnekle açıklayayım.


BTCTürk borsasında 1 USDT (Tether) = 14,50 TL iken, FTX borsasında 1 USDT = 14,25 TRYB olabilir. Bunu şimdi anlamayabilirsiniz, ancak şimdilik büyük bir avantaj sağladığını bilmeniz yeterli. Tabi birde kaldıraçlı işlem sunma olanağı 10 Dolarla bile gün içinde %200 kazanmanızı sağlıyor.


 

d) Artık Para Kazanmak İçin Hazırsınız.

Bu aşamaya kadar bilmeniz gereken en önemli kavramları size aktardım. Şimdi bu süreçten sonrası tamamen al-sat ve kaldıraçlı işlemler yapmakla ilgili. Şimdi bu işlemleri nasıl yapacağınızı aktarayım.

 

d.1 ) USDT - TRYB Al Sat YAPMAK


an image of...


Bu işlem için resimdeki gibi arama bölümüne TRYB yazıp, çıkan alt sekmeden TRYB/ USD seçeneğini tıklayın. Bu size bahsetmiş olduğum normal satın alma seçeneğidir. Her ne kadar banka kuru ile arada 0,25 kuruş ya da 0,50 kuruşluk fark olsa da, bu işlemi yaparak para kazanmak için yüklü oynuyor olmanız lazım. Yani aradaki fark %5'dir. 1000 dolar yatırsanız 50 dolar kazandırır.


Benim size anlatacağım ve tavsiye edeceğim kısım kaldıraçlı işlemlerdir. Çünkü bu bölümde hem artıştan hem de düşüşten para kazanabilirsiniz. Üstelik 100 Dolar dahi yatırsanız, gün içerisinde kolaylıkla 200 Dolar kazanabiliyorsunuz.

 

d.2) TRYB - USDT Kaldıraçlı Alım Satım 

an image of...


Arama bölümüne TRYB yazıp, TRYB -PERP kısmına tıklayın. Bu alan tamamen TL ile USD arasında kaldıraçlı işlemler yapacağınız bölüm. Yani TRYB ile USDT ( Tether) arasında yaşanan oynaklık ile para kazanacaksınız.


Size Kaldıraçlı İşlemler Nasıl Yapılır başlıklı yazıda tüm detayları aktardım. Ancak burada biraz bahsetmek istiyorum.

Kaldıraçlı işlemler ile FTX üzerinden paranızın 20 katına kadar işlem yapabilirsiniz. Dünyada 5 Trilyon Dolar piyasa hacmi olan bir işlem yöntemidir. Şimdi bunu basit bir örnekle açıklayayım.


Örnek 1: 100 TL paranızı FTX platformuna yatırdınız ve sağ taraftaki kaldıraç bölümünü 10'a çıkardınız. Bu durumda platform size 100 TL'yi 10 katı ile yani 1000 TL gibi kullanma fırsatı veriyor.


Sizde 1000 TL ile kur 15 TL iken hepsine 66$ ( 1000/15= 66) aldınız diyelim. Elinizde artık 66$ paranız oldu. 1 Gün sonra Dolar bir anda 16 TL'ye çıktı diyelim. Peki sizin elinizdeki para ne oldu?


66$ X 16 = 1056 TL, yani başlangıç aşamasında ortaya koymuş olduğunuz 100 TL ile sadece Doların 1 TL yükselmesiyle %56 kazanmış oldunuz.


Peki ya Dolar 15 TL'den 14 TL'ye düşmüş olsaydı. O zaman kaybınız ne olacaktı?

66$ X 14 = 924 TL, yani 76 TL para kaybetmiş olacaktınız ve elinizde 24 TL kalacaktı.


Kaldıraçlı işlemlerde kazanç oranınız yükseldiği kadar kayıp oranınız da yükselir. Bu tamamen ayarladığınız yandaki kaldıraca bağlıdır. 10 kaldıraç yaptıysanız %5'lik düşüş (10*5=50) ana paranıza %50 olarak yansır, %5'lik artışta ana paranıza %50 olarak yansır. Kaldıraç oranını 2 yapsanız o zaman %5'lik düşüş ( 2*5=10) ana paranıza %10 olarak yansır, %5'lik artışta ana paranıza %10 olarak yansır. Kaybınızı ve kazancınızı tamamen kaldıraç oranı belirler.


Şimdi kaldıraç mantığını bir anda anlamanız mümkün değil. Zamanla bu mantık aklınızda yer edinecektir. Forex mantığını çok iyi anlatan hocalarımız da mevcut. Her kaynağı okumakta fayda var.


**** NOT: Sizlere hem yükselişte hem de düşüşte para kazanabileceğinizden bahsettim. Zaten Kaldıraçlı işlemlerin mantığı da bu. Bunun için Long BUY / Sell Short gibi iki önemli kavram mevcut. FTX üzerinde Long Buy: TRYB-PERP


Satın AL, Sell Short: TRYB-PERB: Sat olarak geçer. Bu iki kavram tüm Forex mantığının bel kemiğidir. Bu iki kavramı bildiğinizde tüm mantığı çözmüşsünüz demektir. ( Detaylar 1 alt başlık sonra açıklandı)


FTX Kaldıraç Oranı Ayarlama

İşlem yapmaya başlamak için önce para yatırıp, sonra arama butonuna TRY -PERP yazıp ilgili sayfaya gidin. İlgili sayfaya gittikten sonra yapacağınız ilk işlem kaldıraç oranını ayarlamak olmalıdır. 

Bu borsaya para USDT - USD olarak yatırılır. Bu işlemi yaptıktan sonra borsa anlık kur üzerinden TRYB - PERP sayfasında sizin paranızı TL kuruna çevirip o şekilde hesaplar. Şimdi aşağıdaki resmi inceleyin.


#marilynmonroe, #space

Resimde gördüğünüz ekran TRYB -PERP sayfasında grafiğin hemen sağında yer alır. Kaldıraç oranı ile ilgili tek ilgileneceğiniz bölümdür. Resimde görüldüğü üzere 9.50 USD kullanılabilir teminatım gözüküyor. Anlık güncel kur 1 USDT =15 TL ( 12.03.2022)


Sizin odaklanmanız gereken asıl konum ise " Maksimum hesap kaldıracı" bölümü. Paranızın kaç katı ile oynayacaksanız buradan 1x ile 20x arasında seçim yapın. Eğer 10x yaparsanız 9.5 $ olan paranız 95$ olarak hesaplanır. Mevcut kur ile hesaplanıp size 95 x 15 = 1425 TL'lik işlem yapma şansı tanınır.


Kaldıraç oranı ne kadar yüksek olursa kaybetme riskiniz ya da kazan oranınız o kadar yüksek olur. Dolar TL üzerindeki oynaklık anlık %10 artışı geçmediği için ben genellikle 10x ya da 5x yapıyorum. Kaldıraç oranını belirledikten sonra işlem yapmak için aşağıdaki teklif girme seçeneklerini takip edin.


Long Buy / TRYB - PERP Satın Al

Long Buy terimi genellikle satın alma işlemleri için bir çok kaldıraçlı işlem platformunda kullanılmaktadır. Ancak FTX üzerinde ki adı "TRYB-PERP Satın Al" olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki bu TRYB-PERP Satın Al nedir? USDT ve TRY üzerinden yola çıkalım.


Eğer bir para biriminin fiyatının artacağını düşünüyorsanız, "Long buy (Satın Al) " butonunu kullanırsınız. Tahmininiz doğrultusunda Türk Lirasının değerinin artacağını düşünüyorsanız aşağıdaki ekranda göründüğü gibi miktarı yazıp, TRYB-PERP Satın AL butonuna tıklarsınız.


an image of...

Yukarıdaki ekranda 12.03.2022 tarihine ait TL/Dolar kuru mevcut. Yani 1 TL verdiğinizde karşılığında 0,06706 $ ( 6 Cent) alabiliyorsunuz. Bu hem bankalar hem de borsalar üzerindeki o tarihe ait güncel değer.


# Şimdi resimdeki örnekte TL'nin değerinin dolara karşı artacağını düşünüyoruz. Bu nedenle Miktar bölümüne 1000 TL'lik almak istediğim rakamı yazdım. Bana karşılığında 67 $ alabileceğimi otomatik olarak USD bölümünde gösterdi. Alt kısımda yer alan " Sadece Azalan, POST, IOC" kısımları ile şimdilik hiç bir işiniz yok. Yani ben halâ kullanmıyorum. Son olarak " TRYB-PERP Satın Al" butonuna tıkladım.


Peki şimdi ne olacak? Eğer Türk Lirasının değerinin artacağını düşünüyorsanız yani güncel dolar kuru 15 TL iken bu rakamın altına düşeceğini düşünüyorsanız, TRYB-PERP Satın AL işlemi yapmanız doğru karar. Tahminlerini tuttuğu taktirde ayarlamış olduğunuz kaldıraç oranında para kazanmaya başlarsınız. Nasıl yani?


Başlangıç aşamasında 100 TL yatırdınız ve 10 kaldıraç oranı ayarladınız. (Yukarıdaki örneğe göre yapılan bir açıklama)


# 100 TL 10 kaldıraç oranı size 10 katı yani 1000 TL kullanma imkanı verilir. Yukarıdaki örnekte de biz 100 TL'yi 1000 TL olarak kullandık.


Varsayım 1: Biz TRYB - PERP Satın Al dediğimiz için Türk Lirasının değerinin artmasını istiyoruz. Diyelim ki Türk Lirası Dolara karşı %10 değer kazandı. Sizde 10 kaldıraç oranı ile 100 TL'yi 1000 TL olarak kullanıp, hepsini Türk Lirasının değer kazanmasına karşı oynadığınız için 1000 TL üzerinden %10 kazanmış olursunuz.


Yani 1000 TL x %10 = 100 TL kâr yapar. Özetle TL'nin %10 değer kazanması ile başlangıç aşamasında yatırmış olduğunuz paranın %100'ü oranında para kazanmış oldunuz. Yani 100 TL yatırıp, 100 TL kazandınız. Kaldıraçlı işlemlerde ki mantık da bu. Örneğin; kaldıraç oranını 5 yapsaydınız, TL %10 yükseldiği için sizin başlangıç sermayenize göre kazancınız %50 olacaktı. Kaldıraç oranı ne kadar artarsa kazanç oranınız da o kadar artar. Tabi bu durumun bir de olumsuz yanı var.


Nasıl %10'luk bir artış ile 10 kaldıraç oranında %100 kazanıyorsanız, %10'luk bir kayıpta paranızın %100'ünü kaybedersiniz. 


Eğer kaldıraç oranı 10 yerine 5 olsaydı, %10'luk bir artışta %50 kazanacağınızdan bahsetmiştim. Tersi bir durumda %10'luk bir değer kaybında sadece %50 kaybetmiş olursunuz.


Kaldıraçlı işlemlerde "Long Buy / TRYB - PERP Satın AL " işlemi bu kadar. Kafa karışıklığınız olabilir, ancak %100 emin olabilirsiniz ki tek sefer her şeyi anlamak mümkün değil. Zamanla her şey aklınıza yer edinmeye başlayacaktır.


Short Sell / TRYB - PERP Sat

Başlangıç aşamasında bu kavramı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak mantığı; eğer bir para biriminin düşeceğini tahmin ediyorsanız ve bu düşüşten para kazanmak istiyorsanız "Short Sell" işlemi yapmanız gerekir. Nasıl yukarıda %10'luk yükseliş size %100 kazandırıyorsa, eğer düşüş tahmini yönünde işlem yaptıysanız ve %10'luk düşüş gerçekleşirse bu süreçte de %100 kazanmış olursunuz. Bunun bir örnek ile taçlandıralım.


Örnek: Siz başlangıçta 150 TL'nizi yatırdınız ve 10 kaldıraç oranı ile karşılığında 3000 TL aldınız diyelim. Güncel dolar kuru ise 15 TL olarak baz alalım. 


Siz bu süreçte 15 TL olan Dolar -TL kurunun düşeceğini düşünüyorsunuz. Bunun için de Doların düşmesine karşı Sell Short yani Satış işlemi açarsınız. Bu durumda her düşüş size para kazandırmaya başlar. Peki bu olay nasıl olur?

300 TL yatırım ile 10 kaldıraç oranı ayarlayıp 3000 TL'lik Sell Short işlemi açtığınızı varsayalım. Mevcut kur üzerinden 3000 TL ile sadece 200 dolar alabilirdiniz. Borsa sizin 3000 TL'lik işleminizi otomatik çapraz işlemler yaparak düşüşte kazanacağınız şekilde kasasına koydu.


Diyelim ki bu süreçte 1 $ = 15 TL iken birden 1$ = 10 TL'ye düştü. Başlangıç aşamasında 3000 TL ile 200 $ alınabiliyordu. Ancak Dolar 10 TL'ye düştüğü için 3000 TL ile 300$ alınabiliyor. Başlangıç aşamasında 200$'ın 180$'ı kaldıraç işlemi nedeniyle borsaya aitti. Ancak siz düşüş tahmini yaptığınız için 300$ - 200$ = 100$'lık kâr tamamen size ait oldu. 


Özetle sadece 300 TL (20$) ile sadece %50'lik bir düşüş size 100$ kazandırdı. Tabi bu işlemin tersi ise Dolar düşmeyip sadece %10 artsaydı, 10 kaldıraç oranı yaptığınız için koymuş olduğunuz 20$'ı kaybetmiş olurdunuz. ( Borsanın 180$'ına bişey olmaz, koyduğunuz kadarını kaybedersiniz)


Not: Yukarıdaki Sell Short olayını tamamen farklı kur rakamları ile anlattım. FTX üzerinden rakamlar virgüllü olduğu için değişen bir şey olmayacak. Sadece herhangi bir para birimi düşecek mi yükselecek mi diye tahmin etmelisiniz. FTX örneği ise aşağıda;


an image of...

Yukarıdaki örnekte 12.03.2022 itibari ile 1 TL ile 0,06700 $ alınabiliyor. Üst kırmızı yazılı olan TRYB - PERP Sat kısmını seçtim ve miktar olarak 100 TL yatırıp 10 kaldıraç oranı ile 1000 TL'lik satış/düşüş pozisyonu açıyorum. Yani TL'nin değer kaybedeceğini düşünüyorum. 


Başlangıç aşamasında 1000 TL / 0,06700 = 67 $ satın alabiliyorum. Ancak TRYB -PERP Sat komutu verdim ve 1 TL = 0,06700 ( 6 cent) iken daha aşağıya düşeceğinin emrini veriyorum ( Yani 5 Cent'lere doğru)


Daha sonra 1 TL = 0,05850 $'a düştü diyelim. Yani düşündüğümüz gibi TL değer kaybetti ve 1 TL 5 Cent'e kadar geriledi. Biz başlangıç aşamasında 67 USD'lik (1000 TL) düşüş tahmini pozisyonu açmıştık. Borsa bizim adımıza 1000 TL'ye 67 USD aldı ve kasasına koydu.


FTX Borsası biz kâr ettiğimiz pozisyonu kapattığımızda 67 USD ile 0,05850'den TL almaya başlayacak. Yani 67 USD / 0,05850 TL = 1145 TL satın alacak. Özetle biz başlangıç aşamasında 100 TL yatırım ile 10 kaldıraç oranında TL'nin USD'ye karşı değer kaybedeceğini düşünüp pozisyon açmıştık. Bu tahminimiz tuttuğu için sadece 100 TL'lik yatırım ile 10 kald1raç oranında 145 TL kazanmış olduk. TL'nin %14 düşmesi bize %145 kazandırmış oldu.


Önemli Not: Bir önceki işlemde şöyle yapmıştık, burada neden böyle yaptık gibi sorular sormayınız kendinize. Sadece %'lik artış ya da azalışlar olarak düşünün. Kaldıraçlı işlemlerde Dolara göre, TL'ye göre ya da başka bir para birimine göre işlemler yapabilirsiniz. Neye göre hangi para birimine göre yaptığınız sürekli sizin tercihinize göre değişebilir. Ancak yüzdelik azalma ya da artış hepsinde aynıdır. Ya düşüş olur ya da yükseliş.


Mevcut Pozisyon Sayfası

Yukarıda size anlattığım gibi alış ya da satış teklifi girdiniz diyelim. Peki pozisyonunuzun durumunu nasıl öğreneceksiniz? İşlem açtığınız bölümün altında yer alan pozisyonlar kısmında detayları görebilirsiniz. Sizin için 5x kaldıraç oranı ile 9,50 USD'lik bir işlem açtım.


an image of...

Açmış olduğum işlemde Türk Lirasının değer kaybedeceğini düşünüyorum dedim. 5x ile 9,5 Doları 47,45 USD (Kavramsal Boyut) yani 705 TL (Pozisyon Büyüklüğü) olarak kullanmama izin verdi.Pozisyona girdiğimde 1 TL = 0,06730 TL idi ( Ortalama Açılış Fiyatı). Ben TRY fiyatının düşeceğini söyledim. Yani 0,06730 değerinin altına düşeceğini. Eğer düşerse kazanmaya başlarım.


Resimde giriş ve pozisyonumum patlayacağı fiyatları yazdım. Bu fiyatları 1/0,07906 = 14,10 ve 1/0,06730 = 14,85 TL olacak şekilde ben hesapladım. TL'nin değer kaybetmesi demek ben 1 USD = 14,85'ten girmişken doların yükselmesini istediğim anlamına gelir. Ancak Dolar yükselmek yerine TL değer kazanıp 14,10 TL'nin altına düşerse ben başlangıç aşamasında koymuş olduğum 9,50 USD'yi kaybederim demektir.


Pozisyon Büyüklüğü: TL cinsinden kaç TL'lik pozisyon açtığımı gösterir.

Kavramsal Boyut: Dolar cinsinden kaç dolarlık pozisyon açtığımı gösterir.

Tahmini Likidasyon Fiyatı: Pozisyonun tamamen kapanacağı ve paranızı kaybedeceğiniz rakam.

Mark Fiyatı: Anlık değerin ne kadar olduğunu gösterir.


Emir Defteri Bölümü

an image of...

Sizin gibi FTX borsasında işlem yapanların hangi fiyatlardan alım ya da satım pozisyonu açtığını görebilirsiniz. Ben çok ilgilenmiyorum bu bölümle. Başkasını takip etmek, yatırım stratejinizin bozulmasına neden olur.


Son İşlemler

#colorful, #marilynmonroe, #sunglass, #poster

En son sırasıyla alım ya da satım yapılan son işlem fiyatları görünür. Son fiyatlardan işlem yapmak için en üstteki rakama tıklayıp, o şekilde emir verebilirsiniz. Ancak bu sayfada sadece Grafik bölümü, kaldıraç ayarlama, emir verme ve pozsiyon bölümü en çok ilgilenmeniz gereken kısımlar. Diğer bölümler başlangıç aşamasında biraz gereksiz kalıyor.


Bilinmesi Gereken Ayrıntılar

  • Makale içinde belirtmiş olsam da, tekrar değinmek istiyorum. Burada amaç kaldıraçlı işlemler yaparak para kazanmak değildir. TRYB ile USDT arasında gerçek piyasaya göre yaşanan farktan para kazanmaktır. Gerçek piyasada Dolar 14 TL iken FTX piyasasında 13 TL olarak görebilirsiniz. Bu durumda FTX piyasasından 13 TL'ye alacağınız doların yükselmesini tahmin etmeniz zor olmayacaktır.

  • Başlangıç aşamasında paranızın tamamı ile işlem yapmanız gerekmiyor. Sadece 10 USD ile bile işlem yapabilirsiniz. Bu rakamlarla işlem yaparak piyasayı öğrenmiş olursunuz.

  • Size garanti kazancı sağlayacak olan durum hafta sonu yaşanmaktadır. Bildiğiniz üzere normal banka piyasalarında Dolar - TL kuru hafta sonu sabittir. Ancak FTX piyasasında 0,10 kuruşluk oynamalar gerçekleşir. Bu anlık oynaklıklar ile yüksek kaldıraç oranında gün içerisinde bir çok kez kazanç fırsatı yakalanabilir.

  • Aynı anda hem Long Buy hem de Short Sell pozisyonu açamazsınız. Bunu yapmak için Alt Hesaplar bölümünden hesap içinde farklı bir alt hesap açarak işlem gerçekleştirebilirsiniz.

  • Tüm bilmediğiniz ve takıldığınız konularda yorumlar bölümünden sorularınızı iletin lütfen. Hem bilmeyenler ve merak edenler faydalanmış olur, hem de ben sorularınızı cevaplandırmış olurum.


Eskişehir Reklam Ajansı