Mustinho @Mustinho_172

Dünyanın Yedinci Harikasına Yolculuk

Perito Moreno Buzulları- Arjantin <p>Perito Moreno, Arjantin</p>


Puerto Natales’ten 5 saatlik otobüs yolculuğuyla El Calafate’ye geldim. Otobüs ücreti 35 Amerikan doları civarındaydı. Güney Amerika’da hemen hemen hiçbir yer vize gerekmediğinden dolayı, Şili ve Arjantine rahat bir şekilde vizesiz girdim. Arjantin’de daha önce Buenos Aires’te bulunduğumdan dolayı, ülkeyi az çok tanıyordum. Bu yüzden o güzel yemeklerini tekrardan yemek için sabırsızlanıyordum.


El Calafate, Puerto Natales’e göre daha büyük bir şehir. Hatta Natales buraya göre daha bir kasaba vari. Fakat El calafate Türkiye standartlarına göre çok küçük bir şehir. Patagonya standartlarına göre büyük bir şehir. Buraya Buenos Aires’ten uçakla da gelebilirsiniz. El Calafate’ye gelme sebebim, diğer insanlar gibi Perito Moreno buzullarını ziyaret etmek istememdi. Perito Moreno, Güney Patagonya buzullarının en görkemlilerinden biri fakat en büyüğü değil. En görkemlilerinden birisi olmasının sebebi, buzulların erimiyor olması. Buzulun coğrafi şeklinden dolayı, buzul büyük buz kütlelerini kaybetmiyor. Kaybetse de bunu tekrardan hızlıca oluşturacak kapasitede.  Bu da burayı hala özel bir yer kılıyor. Diğer özel kılma sebebi ise, Kutuplara gitmeden, sadece otobüsten indikten sonra 5-10 dakika yürüyerek Perito Moreno buzulunu rahatça ve kolay bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.


And Dağları Şili ve Arjantin arasındaki sınırları belirlese de, Southern Patagonian Ice field dedikleri buzullar iki ülkeye dengesiz bir şekilde dağılmış. Buzulların çoğu zaman arka kısımları bir diğer ülkenin sınırları içinde kalıyor. Patagonya zor bir bölge bu yüzden de sınır savaşları Şililerle Arjantinliler arasında sürekli devam etmektedir. 


Perito Moreno Buzulları- Arjantin <p>Perito Moreno, Arjantin</p>


Yaklaşık El Calafate’den 70 kilometre uzaklıkta bulunan Perito Moreno buzulunu, El Calafate’den gelen otobüslerle ziyaret edebilirsiniz. Şehirden tur almanıza gerek yok. Ulaşım gayet basit çünkü buraya gelen herkesin amacı El Calafate’yi ziyaret etmek. Giriş ücreti yaklaşık 30 Amerikan Doları. El Calafate’de America del Sur adlı hostel’de kaldım ve en beğendiğim bir kaç hostelden biriydi. Şiddetle tavsiye ederim. Dorm odalarda gecelik ücret 16 Amerikan Doları.


Malum Arjantin ekonomisi yıllardır zor günlerdir geçiyor bundan dolayı da Arjantin pesosu sürekli değer kaybetmekte. Buraya Amerikan Doları ile gelirseniz bir çok şey size daha ucuz gelecektir Şiliye kıyasla. Fakat bir süredir sonra Arjantinliler peso yerine amerikan dolarını tercih ediyorlar. Özellikle de turizm noktalarında. O yüzden dolarınızı pesoya çeviremezseniz, merak etmeyin. Bir sorun olmaz. Ben bir çok yerde Arjantin’de Amerikan doları kullandım. Perito Moreno buzulu son derece etkileyiciydi. Siz isterseniz, bot turu alarak buzula daha yaklaşabiliirsiniz ya da daha da farklı bir tecrübe edinmek isterseniz, buzulun üzerinde yürüyüş yapabilirsiniz. El calafate şehrinde bu gibi turlar çok sıkça satılmakta. Krampon, ice axe gibi ekipmanlar tur fiyatına dahil ama tur gayet pahalı, gidenlerden biliyorum hemen hemen hepsi çok memnun kalmışlardı. Ben daha önce Şili’de buzul üzerinde yürüdüğüm için burada tekrardan para verip yapmadım. Ayrıca yemek konusunu ben hostelde hallettim. Yemekleri gayet güzel ve lezzetliydi. Tavsiye ederim.


Bir diğer ilginç yer Glaciarium idi. Şehrin dışında bulunuyor. Eğer buzul bilimi ile ilgiliyseniz, bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Buzullar hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Patagonya’da bulunan, Perito Moreno’nun da parçası olduğu Southern Patagonian Ice Field, Dünya’da Antartika ve Grönland’dan sonraki üçüncü en büyük buzul alanı. 47 tane buzula ev sahipliği yapıyor ve Arjantin ve Şili’de yer alıyor bu buzullar.


Son olarak bu bölge sırtçantalılar için çok pahalı bir bölge olmasına rağmen, kesinlikle ziyaret edilmeye değer bir yer. Torres del Paine ve El Calafate. Benim El Calafate’den sonra ki durağım El Chalten olacak. Bir başka efsanevi yer daha... 


Perito Moreno Buzulları- Arjantin <p>Perito Moreno, Arjantin</p>